Navigace

Microsoft SQL serveri v cloude a ich licencovanie

Microsoft SQL serveri v cloude a ich licencovanie

Ak ste niekedy prevádzkovali nejakú aplikáciu, ktorá potrebuje pre svoju činnosť Microsoft SQL server, určite ste riešili škálovanie aj jeho licencovanie.

V praxi sa najčastejšie stretávame s dvoma verziami SQL Servera:

  • Express
  • Standard

Existujú aj ďalšie verzie (Developer, Enterprise a ďalšie), ale teraz sa zameriame na tieto dve a na to, ako sa k nim dostať v cloude.

SQL Server je možné v cloude prevádzkovať v niekoľkých režimoch:

  • Database as a service
  • Instance as a service
  • Vo virtuálnom serveri

Ak si zvolíte databázu ako službu, v MS Azure dostanete jednu databázu, do ktorej si môžete ukladať svoje transakcie. Ak však vaša aplikácia potrebuje viac databáz, je lepšie využiť Instanciu ako službu. Inštancia môže obsahovať viac databáz a vaša aplikácia tak môže využívať možnosti rôznych databáz spolu.

Ak však potrebujete viacero inštancií na jednom mieste, môže sa oplatiť využiť SQL server nainštalovaný priamo na virtuálnom stroji. Tým si môžete nakonfigurovať výkon podľa potreby (počet jadier alebo výkon diskového poľa) a maximalizovať úžitok pri práci s vašimi aplikáciami.

Edície SQL servera

Pri inštalácii SQL servera je potrebné dbať na limity jednotlivých edícií SQL servera:

Najlepšie na cloudovom prostredí je licencovanie. Tie edície, kde musí byť SQL server licencovaný, využívajú tzv. per-core licencovanie, takže ich je možné využívať bez toho, aby ste museli počítať používateľov (čo pri synchronizácii s eshopom aj tak nejde) alebo aby ste museli dokupovať External connector. Licencie sa potom platia mesačne v režime Pay-as-you-Go, alebo ich je možné licencovať samostatne prostredníctvom CSP programu.

Do zdieľaného, teda cloudového prostredia, si nemožno preniesť tzv. runtime licenciu, teda licenciu, ktorá je viazaná s konkrétnym softvérom. Je však možné preniesť licenciu, ktorú máte zakúpenú, ak k nej máte Software Assurance alebo ju máte zakúpenú ako ročné alebo trojročné predplatné v CSP, prípadne využívate platobný model SQL Server PAYG. Vtedy môžete využiť Hybrid Benefit a licencovať SQL Server už vašou zakúpenou licenciou.

Kde je možné ušetriť? Jednoznačne v kombinácii SQL Serveru Express na Linuxe. Je to výkonná kombinácia, ktorá si poradí s databázami do 10GB veľkosti a pritom využíva všetky výhody linuxového operačného systému. Tým, že má vyšší výkon, šetrí sa za licenciu Standardu a tiež za licenciu operačného systému Windows. Taký server je možné prevádzkovať samostatne s inými Windows Servermi a ak to aplikácia umožňuje, je to ideálna voľba pre menšie databázy. Na linuxový server je možné nainštalovať aj verziu SQL Serveru Standard, v tomto prípade však šetríte len cenu licencie operačného systému.

Na druhej strane je možné ušetriť značné sumy na rezervácii výkonu, či už ročnej alebo trojročnej, alebo platbou za SQL Server formou Pay-as-you-go, keď platíte len za skutočný čas behu SQL Serveru v hodinách.

Záver Licencovanie SQL serveru môže byť zložité. Ak potrebujete poradiť, alebo hľadáte partnera, ktorý vám pomôže vaše servery prevádzkovať v cloude, obráťte sa na nás.

TeamViewer Pre Windows Pre MAC

+420 222 300 800 info@ipodnik.sk

cs sk